Kaj vse omogoča psihoterapija za pare?

Psihoterapija za pare je posebna oblika terapevtskega svetovanja. Namenjena je izboljšanju odnosa med partnerjema. Gre torej za strokovno pomoč, ki je ponujena s strani usposobljenega in izkušenega terapevta. To je lahko psiholog, psihiater ali pa zakonski oziroma družinski terapevt.

Partnerska psihoterapija je usmerjena v reševanje najrazličnejših izzivov in težav, s katerimi se lahko srečujejo partnerji v odnosih.

Cilji partnerske psihoterapije

Med glavne cilje psihoterapije za pare sodi tudi izboljšanje komunikacije. Partnerja se tako naučita bolj učinkovito pa tudi bolj spoštljivo komunicirati. Slednje na primer vključuje aktivno poslušanje, izražanje čustev, potreb in zmanjševanje konfliktov.

Eden od ključnih ciljev, ki jih ponuja psihoterapija za pare, je tudi reševanje konfliktov. Terapija namreč parom pomaga pri razumevanju, zakaj sploh prihaja do nenehnih sporov, kako se jih lahko rešuje, in to brez povečevanja napetosti ali čustvenih ran.

Psihoterapija za pare je posebna vrsta terapevtskega svetovanja, namenjena izboljšanju partnerskega odnosa.

Potek psihoterapije za pare

Strokovnjak se v primeru terapije za pare osredotoča zlasti na razumevanje dinamike odnosa, prav tako na prepoznavanje vzorcev in na iskanje učinkovitih rešitev. Posamezni pogovori vključujejo seveda oba partnerja, a terapevt včasih lahko dela tudi z vsakim partnerjem posebej.

Psihoterapija za pare običajno poteka enkrat na teden ali pa dvakrat. Obisk povprečno traja nekje do ene ure. Dolžina terapija pa se seveda lahko prilagodi glede na same potrebe, ki jih ima par. Nekateri od parov potrebujejo samo nekaj srečanj, spet drugi se odločijo za daljše sodelovanje.

Metode in tehnike pri psihoterapiji za pare

Terapevt pri srečanju za pare uporablja najrazličnejše psihoterapevtske metode. Na voljo je na primer kognitivno-vedenjska terapija ali pa terapija zakonskih oziroma družinskih odnosov.

Ključno pa je pri tem tudi zaupnost. To pomeni, da čisto vse, kar se v terapevtski seji pogovarjajo, ostane zaupno. Slednje partnerjem omogoča, da se lahko počutijo dovolj varno pri deljenju svojih misli pa tudi čustev.

Kdaj je dobrodošla partnerska psihoterapija?

Pari se lahko pri psihoterapevtu naročita v različnih fazah svojega odnosa. Lahko se za terapijo odločijo zgolj preventivno. To pomeni, da se za psihoterapijo odločijo, ko želijo na primer izboljšati svoje sporazumevanje, povečati intimnost ali pa denimo preprečiti morebitne težave v prihodnosti.

Pogosto pa se pari za psihoterapijo odločijo, ko se soočajo s kakšnim posebnim izzivom ali težavo. Na primer takrat, ko prihaja do konfliktov, ki se nenehno ponavljajo.

Članki iz iste kategorije: