Državljani EU imajo prosto možnost nakupa različnih vrst nepremičnin na Hrvaškem, razen kmetijskih zemljišč ter nepremičnin v nacionalnih parkih in naravnih rezervatih. Nekateri državljani, kot na primer tisti, ki niso iz EU ali so ruski državljani, lahko pridobijo nepremičnine Istra in druge nepremičnine na podlagi vzajemnosti. Ta postopek omogoča pridobitev nepremičnin pod enakimi pogoji kot hrvaški državljani v njihovi domači državi.
Državljani EU ali tisti, ki niso iz EU, lahko ustanovijo podjetje na Hrvaškem, kar jim omogoča nakup, prodajo in oddajo nepremičnin ter gradnjo na nepremičninskem trgu. Stroški za ustanovitev podjetja znašajo približno 1000 evrov.
Stroški nakupa nepremičnine na Hrvaškem
Kupnina oziroma cena nepremičnine je prvi in najbolj očiten strošek, ki ga morate upoštevati pri nakupu nepremičnine na Hrvaškem. Agencijska provizija predstavlja dodatni strošek, ki običajno znaša okrog 3 % kupnine, lahko pa se dogovorite za drugačen odstotek. Ta provizija gre nepremičninski agenciji ali agentu, ki je pomagal pri iskanju in sklenitvi posla.
Davek na promet z nepremičninami je še en strošek, ki ga mora plačati kupec in znaša 3 % kupnine. Ne glede na to, ali ste hrvaški ali tuji državljan, morate ta davek plačati v roku 15 dni od prejema Odločbe o določitvi davka na promet nepremičnin, ki jo izda hrvaška davčna uprava. Novogradnje so izvzete iz plačila tega davka.
Dodatni stroški pri nakupu nepremičnine na Hrvaškem
Odvetniški stroški okvirno znašajo približno 1% kupnine plus DDV. Odvetnik ima ključno vlogo pri preverjanju celotnega stanja nepremičnine in pripadajoče dokumentacije. Če imate že najeto nepremičninsko agencijo, ki lahko vključuje odvetniške storitve, se vam ta strošek lahko izogne. Če se odločite za ločen najem odvetnika, lahko izberete tudi slovenskega odvetnika, ki posluje na območju Hrvaške.
Notarski stroški in sodne takse so odvisni od vrednosti nepremičnine, vendar običajno znašajo nekaj sto evrov. Zavarovanje nepremičnine je strošek, ki je odvisen od vrednosti nepremičnine ter dogovora z zavarovalnico ali banko. Pred sestavo prodajne pogodbe mora kupec pridobiti matično ali davčno številko na Hrvaškem ter plačati ustrezno določeno takso.
Pravi čas za nakup nepremičnine na Hrvaškem
Nakup nepremičnine na Hrvaškem je odločitev, ki je močno odvisna od finančnih zmožnosti posameznika in drugih osebnih dejavnikov, ki vplivajo na to odločitev. V širšem kontekstu pa je Evropska centralna banka v začetku junija 2023 napovedala, da bodo cene stanovanj v evroobmočju v bližnji prihodnosti verjetno upadle ali pa se vsaj umirile. Čeprav se med državami, kjer naj bi prišlo do največjega padca cen, omenjajo Portugalska, Španija in baltske države, Hrvaška ni med njimi.